W ramach Dolnośląskich Dni Kultury Kresowej dnia 4 października odbyła się Jaworska Gala Kresowa, a przy tej okazji kolejny raz gościem biblioteki był Tomasz Kuba Kozłowski z Warszawskiego Domu Spotkań z Historią.

Pan Tomasz specjalnie dla naszych czytelników przygotował prezentację "Od Moniuszki do Niemena - poczet kompozytorów z Kresów" i opowiedział o muzykach wywodzących się z Kresów .
Pretekstem do przypomnienia szczególnej roli jaką w polskiej muzyce XIX i XX wieku odegrali kompozytorzy z Kresów są przypadające w 2019 roku rocznice urodzin Stanisława Moniuszki (200), Stanisława Niewiadomskiego (160), Grzegorza Fitelberga (140), Bogusława Schaeffera (90), Czesława Niemena (80), a także niedawna śmierć Leopolda Kozłowskiego nazywanego ostatnim klezmerem Galicji.

Autor przypomniał postaci i związki z Kresami wybitnych twórców. Obok nazwisk bardzo znanych pojawiały się te mniej znane lub zapomniane: Stanisław Moniuszko, Julisz Zarębski, Stanisław Niewiadomski, Mieczysław Sołtys, Ignacy Jan Paderewski, Emil Młynarski, Mieczysław Karłowicz, Grzegorz Fitelberg, Karol Szymanowski, Józef Koffler, Roman Palester, Alfred Schütz, Stanisław Skrowaczewski, Wojciech Kilar, Czesław Niemen i Jerzy Derfel.
Prezentacja ilustrowana była oryginalną ikonografią z epoki. Była to chwila historii, patriotyzmu i muzyki.