W ramach inicjatywy Rok Wolnosci, społecznych obchodów trzydziestolecia przemian demokratycznych w Polsce, w dniu 19 września odbyło się w naszej bibliotece spotkanie "My '89".

Akcja ma na celu zachęcenie do spojrzenia na przełom 1989 roku z perspektywy mieszkańców lokalnej społecznosci. Do gromadzenia wspomnień związanych z ich życiem codziennym w tym okresie i zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące trzydziesci lat temu w Polsce.

Wstępem i zachętą do rozmów była krótka prezentacja multimedialna przypominajaca najważniejsze wydarzenia owego czasu - pierwsze częsciowo wolne wybory, obrady okragłego stołu, powstanie Gazety Wyborczej i różne wydarzenia kulturalne. Tłem spotkania i przypominajką była wystawa z elementów życia codziennego. Były kartki żywnościowe, talony na ksiazki, ówczesne bankonty, czyli codzienność. Był również wizerunek papieża Jana Pawła II i Lecha Wałęsy.

Obecne na spotkaniu osoby wspominały czasy wszechobecnych kartek i handlu wymiennego nimi, wymieniały się informacjami o wysokości płac w różnych sektorach.
Wybory czerwca 1989 głeboko utkwiły w pamięci obecnej na spotkaniu reprezentance Polonii kanadyjskiej Genowefie Misiak. Bedąc daleko od kraju mogła wypełnić obywatelski obowiązeki zagłosować.
Obejrzeliśmy także fotografie Zofii Jeske-Kasprzyk z Berlina. Upadek muru berlińskiego stał się okazją do wielu takich specjalnych wycieczek. Natomiast Adam Kasprzyk kierując się osobistym doświadczeniem przybliżył znaczenie likwidacji muru i upadku komunizmu.
Jakub Lemański wspominał owe lata z podwójnej perspektywy - zmian zachodzących w kraju i pobytu w Niemczech, gdzie wówczas parcował. Relacje wsparte były aspektami poznawania nowych możliwości swobodniejszych podróży, a co za tym idzie, lepszych możliwosci życia.

Dla młodego pokolenia było to spotkanie z historią zycia codziennego. Trudno im sobie wyobrazić świat bez technologii i wielu artykułów obecnie tak powszchnie dostepnych, bez swobody poruszania się po Europie i świecie.