Wakacje już za nami. Pełne aktywnie spędzonego czasu... również w bibliotece. Teraz czekamy na następne, wspominając minione.

Wakacje w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym upłynęły pod hasłem „Biblioteczne safari”. Tematyka zajęć była bardzo zróżnicowana - od nieprzystępnych i dzikich terenów dżungli, po rozległe, pełne niespodzianek oceany.
Uczestnicy spotkań tańczyli i bawili się w rytmach Afryki, rozwiązywali zadania związane z dżunglą i grali na afrykańskich instrumentach. Dzieci dawały upust swojej energii uczestnicząc w konkurencjach, podczas których zdobywały punkty i wykazywały się swoją zręcznością. Oprócz zabawy dzieci miały również okazję zapoznać się ze zwyczajami afrykańskich ludów, zobaczyć jak tamtejsze dzieci się bawią i spędzają wolny czas.
Dodatkowo każde zajęcia zakończone były pracą plastyczną. Dzieci wykonały asortyment uczestnika „bibliotecznego safari”, bez którego podróż by się nie odbyła, kolorowe papugi i jadowite węże nawiązujące do zabaw w dżungli, afrykańskie maski oraz inne elementy związane z tematami spotkań.
Wszystkie atrakcje wymagały od uczestników wyobraźni, skupienia i współpracy, ale przede wszystkim dobrego humoru i świetnej zabawy.

Wakacyjne zajęcia organizowane przez Filię nr 1 upłynęły pod hasłem "Wakacyjna wyprawa dookoła świata".
Jak co roku, nie zabrakło ciekawej rozrywki. Dzieci zapoznały się z kulturą i obyczajami różnych rejonów świata, takich jak: Afryka, Włochy, Chiny czy Meksyk. Wykonywały też różne prace związane z tematyką spotkań. Zapoznając się z Afryką dzieci wykonały 'słodkie' prace plastyczne przedstawiające portrety tubylców. Na 'włoskim' spotkaniu zamieniały makaronowe kokardki w kolorowe motylki. Na meksykańskich zajęciach rozbiły piniatę dostając się do słodkiego wnętrza. Natomiast na chińskich nauczyły się pisać krótkie słowa w języku mandaryńskim i próbowały sił w jedzeniu ryżu pałeczkami.
Uśmiechy na twarzach uczestników potwierdziły tylko , że był to mile i ciekawie spędzony czas.

Dział Udostępniani dla Dorosłych również nie zapomnieł o swoich czytelnikach. W lipcu i sierpniu w "Letnim zakątku" odbyły się różnorodne zajęcia dla dorosłych, które pozwoliły na twórcze i czynne spędzenie wolnego czasu. Było wspólne słuchanie muzyki, wirtualne ”pielgrzymowania” do miejsc kultu różnych religii, łamigłówki słowne i zabawy w przysłowia. W cyklu „Kartka z kalendarza” uczestnicy poznawali elementy historii, nietypowe święta i inne ciekawostki dnia.
Wykorzystując słoneczną pogodę i sprzyjające warunki atmosferyczne zorganizowaliśmy we współpracy z panem Krzysztofem Patrzkiem letnie  spacerki po naszym mieście. Odwiedziliśmy w ten sposób Kościół św. Marcina, odbyliśmy średniowieczny spacer wzdłuż murów obronnych naszego grodu, byliśmy z wizytą w Sali Rajców oraz.przeszliśmy się od parku miejskiego uliczkami starego miasta aż do Placu Wolności.
Wakacyjne spotkania były otwarte dla wszystkich chętnych, a dedykowane szczególnie seniorom. Byli oni inspirowani do aktywnego spędzania czasu wolnego, angażowania się w działania na rzecz społeczności lokalnej, budowania więzi i dobrych relacji ze społecznością. Kształtowana była również umiejętność działania zespołowego. Seniorzy mieli także możliwość wykorzystywania własnych umiejętności i wymiany doświadczeń z innymi seniorami, a także rozwijania swoich zainteresowań.