Dolnośląski Zasób Biblioteczny skupia biblioteki publiczne Dolnego Śląska. DZB to platforma informatyczna, dzięki której możliwe jest optymalne udostępnianie zbiorów zgromadzonych w bibliotekach publicznych różnego stopnia w naszym województwie. Wszystkie biblioteki skupione w DZB objęte są zintegrowanym systemem bibliotecznym ALEPH.

dzb

>> Sprawdź katalog MBP Jawor w ramach Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego <<

>> Sprawdź pełny katalog Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego <<

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze pracuje w ramach DZB od 2007 r. Wszystkie nowo zakupione materiały biblioteczne wprowadzane są do bazy DZB na bieżąco. Dzięki temu czytelnicy mają zawsze aktualne informacje o nowościach, które pojawiają się na półkach poszczególnych działów biblioteki.
Dodatkową korzyścią dla czytelnika jest istotne skrócenie czasu od momentu zakupu zbiorów do momentu, w którym mogą one trafić do rąk czytelników. W dotychczas stosowanym systemie ręcznym trwało to ok. 2 miesięcy. Dzięki wprowadzeniu systemu Aleph czas oczekiwania skraca się do kilku dni.

Kolejnym krokiem było udostępnianie naszych zbiorów drogą elektroniczną. Od lipca 2012 rejestracja wypożyczeń i udostępnień odbywa się już przy pomocy systemu Aleph. Pozwoliło to każdemu zainteresowanemu czytelnikowi mieć wgląd w aktualny stan księgozbioru znajdującego się w bibliotece: które z zasobów są dostępne, które są aktualnie wypożyczone i jaka jest przewidywana data ich zwrotu. Dodatkową zaletą jest możliwość zamawiania i rezerwowania zbiorów, a także prolongaty wypożyczonych tytułów.
Na specjalnych stronach czytelnik po zalogowaniu się na swoje konto może sprawdzić jakie materiały są przez niego wypożyczone, zamówione lub zarezerwowane i kiedy przypada data zwrotu poszczególnych zbiorów. Ma też możliwość samodzielnego przedłużenia terminu zwrotu wypożyczonych zbiorów, bez konieczności wizyty w bibliotece.
Bliższe informacje o zarządzaniu swoim kontem czytelnika można znaleźć w dziale Praktyczne porady.

Obecnie prowadzone są prace nad wprowadzaniem pozostałych zbiorów retrospektywnych, w tym magazynowych.

Zalety pracy biblioteki w systemie Aleph:

• istotne skrócenie czasu od momentu zakupu do położenia książki na półce dla czytelnika

• prostsze i szybsze wyszukiwanie zbiorów wg różnych kryteriów: autor, tytuł, hasło, typ zbioru

• informacja o zbiorach z innych bibliotek zrzeszonych w DZB

• sprawniejsza obsługa wypożyczeń międzybibliotecznych

• aktualna informacja o zakupionych nowościach w poszczególnych działach biblioteki

• szybszy kontakt z czytelnikiem, jeśli poda w systemie telefon lub e-mail

• automatyczny system wysyłania przypomnień o zbliżającym się terminie zwrotu wypożyczonych zbiorów

• "samoobsługa" swojego konta czytelnika przez stronę www:
    • - sprawdzenie wypożyczonych zbiorów i terminów ich zwrotu
    • - prolongata (przedłużenie) wypożyczonych zbiorów
    • - informacja o aktualnym statusie dostępności interesujących nas tytułów
    • - możliwość zamówienia lub zarezerwowania zbiorów
    • - aktualny stan rozliczeń z biblioteką

Bardzo gorąco zachęcamy wszystkich czytelników do zaglądania na stronę Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego (http://www.dzb.pl), co w dużej mierze ułatwi poszukiwanie potrzebnych materiałów bibliotecznych.