„Mała książka – wielki człowiek” to kampania społeczna Instytutu Książki dofinansowywana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, do którego nasza biblioteka przystąpiła we wrześniu 2018 roku.

Logo akcji "Mała książka - wielki człowiek"

Akcja "Mała książka - wielki człowiek" wystartowała w 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu. Ponad 100 tys. nowo narodzonych dzieci otrzymało Wyprawki Czytelnicze w 360 szpitalach w całej Polsce. W roku 2018 ruszył drugi etap kampanii, w którym do akcji mogły włączyć się również biblioteki publiczne. Dzięki temu każdy 3-latek, który odwiedził naszą bibliotekę został obdarowany specjalnie przygotowanym pakietem Wyprawki Czytelniczej. Od roku 2019 program został rozszerzony i objął także pozostałe grupy wiekowe przedszkolaków.

W Wyprawce dzieci mogą znaleźć wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Dzięki akcji dziecko poznaje ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostaje pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

W Wyprawce znajduje się też coś dla rodziców – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomina o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie http://wielki-czlowiek.pl/.